-
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

-

-
 
PříjemHledatLatest imagesRegistracePřihlášení

 

 RADŮZA - VŠE JE JEDNÍM (LIVE) (2007)

Goto down 
AutorZpráva
Mi-an
Admin
Admin
Mi-an


Po?et p?ísp?vk? : 306
Join date : 19. 08. 07
Age : 32
Location : Tak nějak všude

RADŮZA - VŠE JE JEDNÍM (LIVE) (2007) Empty
PříspěvekPředmět: RADŮZA - VŠE JE JEDNÍM (LIVE) (2007)   RADŮZA - VŠE JE JEDNÍM (LIVE) (2007) Icon_minitimeSat Sep 01, 2007 1:56 pm

Recenze:
Taková je jen jedna

Koncerty písničkářky Radůzy jsou nezapomenutelným zážitkem. Avšak až nyní o nich mohlo vydat svědectví živé album Vše je jedním.
Album, které přináší čtyřiadvacet písní, Radůza natočila loni v říjnu v pražském Divadle Archa. Kluby nebo divadla jsou přirozeným prostředím písničkářky, která více než na cokoli jiného dá na přímý kontakt s publikem. Koncertní deska, na kterou naváže v druhé polovině března i DVD, má proto zásadní místo v její diskografii.
S ranými tituly Andělové z nebe z roku 2001 a … při mně stůj (2003) jí pomáhala kolegyně a producentka Zuzana Navarová. Zatím poslední a na prknech Archy nejčastěji vytěžovaný titul V hoře se objevil na trhu předloni. V té době už bylo jasné, že Radůza, oceněná třemi Anděly, je nejvýznamnější představitelkou nové písničkářské a šansoniérské generace. Její hlas chtějí pro své písně Petr Hapka s Michalem Horáčkem a Hana Hegerová, která zvala Radůzu na své jubilejní koncerty, ji považuje za svoji nástupkyni.
Mezi čtyřiadvaceti snímky alba Vše je jedním zazní i Radůziny dříve nevydané skladby Dža khere (Běž domů), Jak vrabec na římse nebo upravená píseň Vše je jedním, v níž Radůza zpívá: „Já jsem zemí, země je mnou, já jsem vším a všechno je mnou.“ Tohle prosté sdělení, které má filozofickou platnost, lze vztáhnout i na písně. Muzika a Radůza naprosto splývají. Písně jsou jako jedna živá bytost, která se posluchače dotýká prudkými i křehkými emocemi.
Nejen díky nim je tahle deska velmi rozmanitá. Radůza zpívá se svou typickou harmonikou, při kytaře nebo pianu, které připomíná její klasické hudební vzdělání. Právě díky klavírním mezihrám se pozoruhodná, zamyšlená skladba Vše je jedním rozprostřela přes čtyři minuty. Během další písně, téměř jako filmovým střihem, se Radůza změnila v temperamentní zpěvačku. Má strhující pouliční či hospodskou rozevlátost ve skladbách Bylo nebylo, Tuti, boty, ré. Radůzina hudba získala i folkovou, takřka lidovkovou křehkost v písni Zahrály housličky.
Přitom Radůza dokáže být velký romantik, který má cit pro teskné východoevropské balady. Dosud nezveřejněná skladba Jak vrabec na římse se nese pomalu, vláčně, ve slovansky širém a teskném duchu. K Radůze patří i bolestně naléhavá milostná píseň Celé noci, doprovázená pianem. Muzika Radůzy, to je i rozhoupaný šanson Ať není mi líto, plný smíření s osudem, nebo punkově křičená živočišná píseň Parus - Plachta, během které se harmonika až divoce zajíká. Člověku se chce buďto křičet do rytmu a tančit, nebo si při jiné skladbě otevřít lahev vína a tesknit někde v koutě.
Živočišné písňové obrazy jsou přibarveny také francouzštinou, polštinou, romštinou nebo ruštinou. Cizí řeč vnáší do Radůziných písní vůni dálek či jadrnost. Ostatně jednou z hlavních postav její muziky je tulák, který „tu svou českou mordu smočí ve fjordu“, aspoň ve skladbě Na sever. „Půjdu, kam chci, nikdy mě nedoženou, chci jen přiznat, oplakat, zapomenout,“ zpívá Radůza v baladě Půjdu, kam chci. Také písně Ať není mi líto nebo Bremen prostupuje touha po volném prostoru a toulání, spojená se zvláštním steskem i radostí.
Radůza má blízko k zemitým lidem, jejichž profily odpozorovala na cestách, například dědka s cibulí ve stejnojmenné písni. „Tak prostě jak roste žito, ať žiju, co má být žito,“ přeje si ve skladbě Za obzor. I tato věta vyjadřuje přirozenost Radůziny hudby, ve které nenajdeme slovo či akord, který by z písně trčel nebo překážel.
A Radůza posouvá svou muziku dál. Její výraz dostává nové odstíny a hudební záběr se rozšiřuje. Žádný domácí písničkář není tak stylově rozmanitý, rozmáchlý a zároveň vnitřně soudržný jako ona.

Celkový dojem 90%
Vladimír Vlasák

Tracklist:
01. Vše je jedním.mp3
02. Cestou do Jenkovic.mp3
03. Bylo nebylo.mp3
04. Tuti-boty-ré.mp3
05. Zahráli housličky.mp3
06. A Therése.mp3
07. Jak vrabec na římse.mp3
08. Celé noci.mp3
09. Ať není mi líto.mp3
10. Na sever (Forde).mp3
11. Bremen.mp3
12. Dža Khere (Běž domů).mp3
13. Půjdu kam chci.mp3
14. Dědek s cibulí.mp3
15. Zas oči moje.mp3
16. Plachta - Parus.mp3
17. Větře můj.mp3
18. Blondýnka.mp3
19. Göcmen kizi.mp3
20. Nahoru, dolu.mp3
21. Jednou to pomine.mp3
22. Čutora.mp3
23. Kózka.mp3
24. Za obzor.mp3

kód:
http://rapidshare.com/files/12404415/Vse_je_jednim1.rar
http://rapidshare.com/files/12403838/Vse_je_jednim2.rar
Návrat nahoru Goto down
http://stahuj.7x.cz
 
RADŮZA - VŠE JE JEDNÍM (LIVE) (2007)
Návrat nahoru 
Strana 1 z 1
 Similar topics
-
» F1 2007
» Transformers [2007]
» Ratatouille (2007), (Uto)
» Kvaska (2007)
» Next/Next (2007)DVDrip

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
- :: Music :: Music - CZ/SK Alba-
Přejdi na: